Ічнянський національний природний парк

Олександр ЖИГАЛЕНКО

Олександр ЖИГАЛЕНКО

Указом Президента України № 464/2004 від 21 квітня 2004 року на території Ічнянського району Чернігівської області створено Ічнянський національний природний парк. Метою створення парку є збереження, відтворення та раціональне використання типових і унікальних природно-ландшафтних та історико-культурних комплексів у верхів’ях р. Удай, що мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню, рекреаційну та естетичну цінність в регіоні. Парк розташований напівденний захід від м. Ічні. Загальна площа національного парку становить 9665,8 га, в тому числі 4686,1 га земель, що надаються йому в постійне користування, та 4979,7 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів (Дендрологічний парк загальнодержавного значення “Тростянець” – 204,7 га і Прилуцьке державне лісогосподарське підприємство – 4775 га) і на яких здійснюється традиційна господарська діяльність з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища.

Парк розташований на північному заході Лівобережно-Дніпровської лісостепової провінції в басейні річки Удай. Відстань від м. Києва становить 150 км, від обласного центру – 140 км. Передісторія створення Ічнянського національного природного парку тривала близько 30 років. Відповідні установи в різні роки розробили декілька проектів для його створення. Організаційні заходи щодо заснування Ічнянського парку, до якого мало увійти до 20 тис. га лісових угідь з луками, болотами, ставками і річками Ічнянського та Прилуцького районів, розглядались ще у середині 70 років минулого століття.

У 1987 році Інститутом ботаніки при Академії наук Української РСР був розроблений проект, за яким парк площею 25 тис. га планувалося створити на території Ічнянського та Прилуцького районів, на південний захід від міста Ічні, у верхній течії річки Удай. У 1988 року був опублікований проект парку, розроблений Державним інститутом проектування та містобудування. Відповідно до цього проекту Ічнянський національний природний парк мав би бути площею 15 тис. га.

Ічнянський НПП22 вересня 1994 року Верховна Рада затвердила програму перспективного розвитку заповідної справи в Україні. Цією програмою було передбачено створення на території нашої області до 2001 року двох національних парків, одним з яких був “Ічнянський”. Було визначено місце розташування земельної ділянки під національний природний парк “Ічнянський”, одержано дозволи на його створення від Мінекобезпеки України та Чернігівської обласної ради. За проектом створення парк мав бути розташований у південно-східній частині Чернігівської області і охоплювати в адміністративних межах Ічнянської міської, Бережівської, Будянської, Гмирянської, Городнянської, Заудайської, Іваницької, Іржавецької, Монастирищанської, Парафіївської, Петрушівської, Сезьківської, Хаєнківської, Южненської сільських рад площу близько 60 000 га.

У 2002 року науковим центром заповідної справи при Міністерстві екології та природних ресурсів України був розроблений проект створення Ічнянського НПП. Саме цей проект і був втілений в життя 21 квітня 2004 року. За своїм природним потенціалом територія парку не має альтернативи в північному районі Лівобережного лісостепу і характеризується великою екологічною цінністю.

Рослини Ічнянського національного природного парку вражають своїм видовим багатством та створюють неповторні мальовничі ландшафти. Окрасою території є гарно квітучі та декоративні види. Велике наукове значення складають види занесені до Червоної книги України та регіонально-рідкісні види. Непересічної уваги заслуговують види лікарських рослин, що зростають на території парку. Обвіяні свіжими вітрами, зігріті щедрим сонцем, напоєні важкою пречистою росою, осяяні потоками зоряного та місячного світла вони лікують не лише тіло, ай душу відвідувачів парку.

Ніби доповнює буяння трав цвітіння різних кущів та дерев лісових масивів. За складом порід переважають дубово-соснові, дубові та грабово-дубові ліси. Чарують і приваблюють березові гаї. На території парку має місце біологічний феномен співдомінування дуба, граба, клена та липи. Така комбінація порід в інших регіонах України не зустрічається. Річки Удай та Іченька утворюють своєрідні водно-болотні ландшафти. Прохолоду та спокій дарують їх води. Тихі плеса численних ставків та озер – це унікальні куточки збережені у природному стані. Їх береги поросли очеретом, ніби ховаючи від людського ока зелений бісер рясок та чарівні квіти латаття, які є окрасою водойми щпарку.

Ічнянський НППДля розвитку рекреаційної діяльності територія парку має значні ресурси. Кліматичні умови та чарівна природа сприяють формуванню належних умов для здійснення пішохідного туризму, пізнавальних прогулянок, екскурсій, лижних прогулянок, катання на човнах, збору грибів та ягід, рибної ловлі, спортивного мисливства. В Ічнянському національному природному парку формується і діє бібліотека спеціалізованої літератури природоохоронного спрямування. В бібліотеці зібрані науково-популярні видання, навчальні посібники, збірники науково-практичних конференцій, збірники законодавчих актів України, буклети.

Накопичуються підшивки періодичних видань. Загальна кількість бібліотечного фонду становить близько 500 екземплярів. На території національного природного парку функціонує еколого-пізнавальна стежка “В долині Іченьки”, розташована в північно-західній частині парку біля села Хаєнки. Мандруючи стежкою виможете милуватися різнобарв’ям луків та мальовничими краєвидами Лісостепу. Навесні Іченька повноводна, а влітку дещо міліє, добре прогрівається і на ній формуються пояси прибережної та водної рослинності. Ці пояси формуються в залежності від глибини води. Ближче до берега, де зовсім мілко, розташований пояс прибережних рослин. Його формують очерет звичайний і рогози (рогіз вузьколистий та рогіз широколистий).

Ічнянський НППНа мілководді можна побачити частуху подорожникову, сусак зонтичний, стрілолист звичайний. Там де товща води більша ростуть водні рослини з листками, що плавають на поверхні води – латаття біле та сніжнобіле, глечики жовті – рослини родини лататтєвих. До початку липня поверхня водойм затягується світло-зеленим килимом ряски. Луки в долині Іченьки вражають своєю видовою різноманітністю і являють собою угрупування, в яких переважають трав’янисті, головним чином, багаторічні рослини, а от однорічні – зустрічаються досить рідко.

Тваринний світ даної території багатий. Але побачити значну частину його представників важко, скоріше тільки сліди їхньої життєдіяльності. З птахів тут можна зустріти сіру та білу чаплі, лелеку білого, плиску, сороку, одуда… Дуже цікавим і своєрідним є світ комах, які мешкають у долині річки Іченьки. У весняно-літній період тут можна милуватися танцями різнобарвних метеликів: лимонниці, павичевого ока, кропив’янки та інших. Прислухавшись можна почути мелодійну симфонію, яку створюють цикади, цвіркуни. Літньої спеки над водоймами ширяють численні бабки: стрілки, красуні, коромисла…

Найкраще мандрувати стежкою у весняно-літній період. В цей час природа змінюється просто на очах, майже щодня зацвітають все нові і нові рослини. І тоді луки нагадують різнокольорові килими. А коли настає час косовиці, щойно скошені трави мають особливий аромат. У межах зони регульованої рекреації, у мальовничих куточках парку облаштовані місця для короткострокового відпочинку (бесідки, навіси від дощу, столи). Для більш тривалого відпочинку пропонується модульна споруда. Для короткострокового відпочинку для відпочиваючих діє прокат туристичного спорядження (намети, спальні мішки, казанки, рюкзаки, велосипеди, гумові човни, вудки і т. п.). Працівники парку кваліфіковано надають відпочиваючим екскурсійно-інформаційні та інші послуги.

Унікальна природа національного парку в гармонійному поєднанні з історико-культурною і духовною спадщиною Ічнянщини залишать незабутні враження у відвідувачів.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s